Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠0. Use rate language in the context of a ratio relationship. For example, this recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar. Also, we paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger. (Expectations for unit rates in 6th grade are limited to non-complex fractions).
6.RP.A.3
Use ratio and rate reasoning to solve real-world and mathematical problems (e.g., by reasoning about tables of equivalent ratios, tape diagrams, double number line diagrams, or equations).